Ekvator Çizgisi Ayaklarımın Altında

Otobüsten indikten hemen sonra olduğu yerde kaskatı kesilen adamı görenler, polise haber verirler. Olay yerine gelen polis ekibinin tüm çabalarına rağmen normale dönmeyen adamın yakınlarına ulaşılır ve adam yakınlarının rızası ile Ruh Hastalıkları Hastanesine kaldırılır.  

Tedaviler sonucu normale dönen adama doktoru, o gün kendisini o hale getirenin ne olduğunu sorar. Cevap oldukça ilginçtir; 

          -Otobüsten indiğim anda bir baktım ki ayağımın altından ekvator çizgisi geçiyor yani dünyanın tüm dengesi bana bağlı; ayağımı sağa atsam dünya sağa, sola atsam dünya sola devrilecek. Ben de dünya devrilmesin diye kaskatı kesildim.  

Türk aile sistemimin en çok benimsediği koruyucu ebeveyn tutumundan olsa gerek küçüklüğümüzden itibaren nelerin cız, nelerin öcü olduğunu arada sırada da nelerin kabul edilebilir olduğunu farkında olmadan içselleştirdik. İşte tam da bu yüzdendir ki ne zaman öcülerin ötesindeki dünyaya adım atma cesaretinde bulunsak kendimizi ekvator çizgisinin tam üstünde buluyoruz. 

Önce kalbimiz sıkışıyor sonra ya hata yaparsam endişesi ile ellerimiz titretmeye başlıyor; ardından ruhumuzda “Sen yapamazsın; benden uzaklaşırsan zarar görürsün” telkinleri yankılanmaya başlıyor. Bazılarımız bütün bu süreci hem fiziksel hem de duygusal olarak açık bir şekilde yaşıyor; bazılarımız ise içinde bulunduğu durumun farkında bile değil. 

Farkında olsak da olmasak da ne zaman kendimizi var etmemize sebep olacak bir girişimde bulunacak olsak bahanelerimiz hazır oluyor.  Bahanelerimizin en başında en iyisini yapmak için en doğru zamanı beklemek geliyor - ki ne hikmet ise o doğru zaman hiçbir zaman gelmiyor. Sonra para ve zaman sıkıntısı takip ediyor bahanelerimizi. Başkaları için harcadığımız o paradan ve zamandan kendimize ayırmak bir türlü kısmet olmuyor. 

Kulağımıza usul usul fısıldanan olumsuz telkinlerin bilinç dışındaki etkisiyle gerçek performansımızın çok altındaki işlerde çalışmayı tercih edenlerimiz de “Sorumluluk beni boğuyor;  keyfime düşkünüm; beni geçindirecek kadar para bana yeter de artar; ortalık kötü; yeni iş, yeni risk demek; bildiğim kötü benim en için en iyi kötü” gibi cümlelerini ruhuna sakız ediyor. 

“Yapamazsın” cümlesinin gerçek olmadığını fark edenlerimiz de ayaklarını ekvator çizgisinden kaldırmaya cesaret edip gerçekten hak ettikleri hayatı yaşamak için yola çıkıyor.

Fark Etmek Hayatı Kolaylaştırır…

Ekvator Çizgisi Ayaklarımın Altında
Geri Dön