Hedefte İnecek Var

23 Eylül 2016 tarihinde durak dışındaki bir yerde inmek isteyen yolcunun isteğini dikkate almadan yoluna devam eden metrobüs şoförü,  kızgın yolcunun şemsiye darbelerine maruz kaldığı için hareket halindeki aracın koltuğundan kalkıp yolcuya karşılık verince metrobüs, hattından çıkarak park halindeki arabaları altına aldı ve onlarca kişi yaralandı. 

Bazılarımız elindeki şemsiye ile otobüs şoförüne saldıran yolcuya bazılarımız ise direksiyonu bırakıp yolcuya karşılık veren şoföre kızdı ama pek azımız bu trajik komik olayı her gün kendi dünyasında yaşadığını fark etti.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda modern hayat adlı metrobüs ile yolculuk ediyoruz ve bu metrobüs çok dolu. Hedefimize ulaşana kadar ki yolculuğumuz ya nefessizlikten boğularak ya da aşırı derecede tahrik olarak geçiyor.

Bazen boğulmak, boğmak ile eş anlamlı oluyor bizim için ama ne yazık ki başta kendimizi sonra da diğerlerini boğduğumuzu hiç ama hiç fark edemiyoruz. Kendi kurallarımızı koymak; kendimizi var etmek adına saldırganlaşıyoruz. Elimizde şemsiye, kendi koyduğumuz kurallara uymayanlara öfke kusuyoruz ve sevilmediğimizi her fark ettiğimizde de bizi sevmeyenlerden uzaklaşıyoruz. 

Bazen de yol boyunca burnumuza gelen ter kokusundan boğulmamak için yanımızdakilerden uzaklaşmaya çalışıyoruz; kendimizi dar ve işlevsiz bir alana kıstırıp yaşadığımızı sanıyoruz. Bu daracık alanın kendi tercihlerimiz sonucu olduğunu unutup ya başkalarını bizi bu alanda yaşamaya mahkûm ettiği için suçluyoruz ya da bu alandan bizi kurtarmadıkları için onlara kırılıyoruz. Hedefimizden çok önceki durakta indiğimizde ise kokunun yok eden etkisinin neden her seferinde kazandığını hiç ama hiç anlayamıyoruz. 

Yol boyunca burnumuza gelen ter kokusundan rahatsız olmamak için bizi tahrik eden o seksi parfüm kokusuna odaklandığımızda ise inmemiz gereken durağı kaçırıyoruz ama o koku o kadar haz verici bir etkiye sahip oluyor ki durağı kaçırmanın hiçbir önemi kalmıyor artık bizim için. 

Hedefi saplantı haline getirmek; hedeften vazgeçmek ya da hiç hedef koymamaktan ibaret aslında tüm yaşadıklarımız. Bütün bu geçmiş deneyimlerin bizi yorduğunu fark ettiğimizde ise gerçekten neyi elde etmek istediğimizi ve hedeflerimiz için ödememiz gereken bedelin ne olduğunun bilincine varıp her şeye rağmen kendimizi var edebilmek adına ölçülü ve dengeli adımlar atarak huzura kavuşuyoruz. 

Fark Etmek Hayatı Kolaylaştırır…

Hedefte İnecek Var
Geri Dön