Mert Değilim

“Adım Mert ama adım gibi mert değilim. Korkuyorum kendim olmaktan; tam olarak sevmekten ve ait olmaktan. Annemden başkasını sevmemem gerektiğini öğrettiler bana; ben de sorgulamadan kabul ettim. Annemi o kadar çok sevdim ki evleneceğim kadını onun kurallarına göre seçtim; ondan o kadar korktum ki aşık olduğum kadını karanlıklarda gizli gizli yaşadım.

Boğuluyorum; dileklerim boğuyor beni. İş hayatında başarılı olma isteğim; kabul görme isteğim boğuyor beni çünkü hiçbir zaman yetmiyor. Ne kadar başarırsam başarayım yetmiyor ne bana ne de diğerlerine. Boğuluyorum; yüzdüğüm denizler boğuyor beni. Arzularım, özgürce yaşama isteğim boğuyor beni çünkü yaşadığım her özgür anın ardından suçluluk duygusu geliyor.

Ve onlar beni seçenler; onlar sadece beni suçluyorlar. Yeterince sadık olmadığım için; yeterince sevmediğim için suçladıkça suçluyorlar. Annemin oğlu olduğum için beni suçluyorlar. Aynı anda iki kadına gönlümü verdiğimi bile bile benim yanımda kalmayı kabul etmelerine rağmen beni suçluyorlar. Nankörsün, korkaksın sen diyorlar. Ben susuyorum; ben kaçıyorum; ben daha çok çalışıyorum ve en sonunda da hep anneme geri dönüyorum.”

Bazılarımız bilerek ve isteyerek bazılarımız ise farkında olmadan ilişkideki üçüncü kişi olmayı seçer. Bilerek seçenler; sorumlulukların boğduğunu ve özgürce yaşamak istediklerini söylerler. Farkında olmadan seçenler ise ya kader derler ya da karşı cinsin ahlaksızlığına gem vurular. Kabul etmezler tercihlerinin onları yorduğunu; bir milyon ihtimalden en fazla kendilerini yoracak kişileri elleri ile seçtiklerini. Özgürce yaşarken ne kadar yorulduklarını; hiçbir zaman onlara ait olmayacak o kişinin onları sevmesi için beklerken ne kadar tükendiklerini hiçbir zaman kabul etmezler.

Bazılarımız da geçmişin bedelini şimdiye ve geleceklerine ödetmeyi bırakıp gerçekten hak ettikleri ilişkilerin peşine düşüp diğerlerinden daha kısa sürede mutluluğa kavuşurlar çünkü onlar geçmişte yaşadıklarını hak etmediklerini; sevilmeye layık; toplum tarafından kabul görülebilecek yeterlilikte olduklarının farkındadırlar.

Fark Etmek Hayatı Kolaylaştırır…

Mert Değilim
Geri Dön